Ktoś by pomyślał, że kolor wpływa jedynie na aspekt wizualny aranżacji wnętrz. Okazuje się jednak, że w dużym stopniu wpływa on też na nasze samopoczucie i stan psychiczny. Właśnie dlatego stanowi on tak ważny element w architekturze przestrzeni. Każda barwa ma bowiem wpływ na ludzi, raz mniejszy, raz większy. Trzeba więc przemyśleć kolorystykę poszczególnych pomieszczeń w domu, tak aby zapewnić mieszkańcom, jak najlepsze warunki. Mowa tutaj przy tym nie tylko o doborze farby do ścian, ale też kolorystyki umeblowania czy dodatków. Zacznijmy jednak od podstaw!

Kolory ścian – jak dobrać odpowiednie do konkretnego pomieszczenia?

Jedne działają pobudzająco, inne wręcz odwrotnie – uspokajają i relaksują. Jeszcze inne mogą powodować większy apetyt lub go obniżać. Barwy mają ogromne znaczenie w architekturze wnętrz. I chociaż jest ich na tyle dużo, aby móc uwolnić kreatywność, podczas urządzania przestrzeni, tak jednak warto wiedzieć, jakich unikać, aby nie powodować dyskomfortu wśród mieszkańców domu. Warto tutaj też wspomnieć, że każdy może “odczuwać” barwy nieco inaczej.

Psychologia barw – kolor i jego funkcja

Każda barwa jest nośnikiem pewnych wrażeń, bodźców i funkcji. Warto znać znaczenie chociaż tych podstawowych kolorów, aby zadecydować o doborze koloru ścian do pomieszczeń w swoim domu.

Biel

Jej zadaniem jest optyczne powiększenie pomieszczeń, a także nadanie iluzji przestronności. Szczególnie dobrze sprawdzi się raczej w niewielkich pomieszczeniach, dając wrażenie większej przestrzeni. Idealnie komponuje się ze stylami aranżacji wnętrz bazującymi na prostocie i minimalizmie. Może stanowić doskonałą bazę zarówno dla klasycznych, jak i nowoczesnych sposobów urządzania pomieszczeń. Biel kojarzy się z czystością i niewinnością. W nadmiarze z kolei może dawać wrażenie osamotnienia i pustki.

Szarość

Jest to najbardziej naturalna barwa, coraz chętniej wykorzystywana przez projektantów wnętrz. Jeszcze niedawno uważana była za nudną, jednakże z czasem zyskała na popularności. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie przesadzić z szarością w pomieszczeniach, jej nadmiar może bowiem działać depresyjnie i melancholijnie. Jedynie jej odrobina pozwala na wywoływanie odprężenia. Doskonale łączy się z innymi dodatkami o intensywnej kolorystyce.

Czerń

Jest to barwa zdecydowanie dla tych odważnych. Jest to kolor szczególnie często wykorzystywany w projektowaniu luksusowych apartamentów czy nowoczesnych, ekskluzywnych domów. Przede wszystkim barwa ta, w niewielkiej ilości, podkreśla wyjątkowość wnętrza, a także urodę przestrzeni. Jest to zdecydowanie kolor dla ludzi pewnych siebie. Trzeba, jednakże uważać, ponieważ w nadmiarze, może podobnie jak szarość, powodować stany depresyjne i obniżać nastrój. Z drugiej strony może też pozytywnie wpłynąć na koncentrację i wyciszenie zszarganych nerwów.

Żółć

Kojarzy się z pogodnością i ciepłem. Jest to kolor jasny i radosny. Świetnie nadaje się do pomieszczeń, w których szczególnie chcemy zadbać o poprawę humoru i dobrą zabawę. Z całą pewnością przy żółtym nie pomyślimy o złych rzeczach. Co więcej, jest to barwa dodająca energii i pobudzająca do działania. W nadmiarze jednakże może powodować irytację.

Czerwień

Wykorzystuje się go w projektowaniu do podkreślenia charakteru danego pomieszczenia. Szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni czy jadalni, kolor ten bowiem pobudza nasz apetyt. Co więcej, kojarzy się on też z pozytywnym myśleniem, dynamizmem i motywacją. W nadmiarze, jednakże może powodować silne pobudzenie, a także skojarzyć się z agresją.

Niebieski

Kolor spokoju – koi nerwy, a także działa wręcz orzeźwiająco, nawet jego lodowe odcienie. Do jego funkcji należy optyczne powiększanie pomieszczeń, a już szczególnie jasnych przestrzeni. Wpływa na poprawę kreatywności, a także koncentracji. Niestety w nadmiarze może działać nieco przygnębiająco.

Równoważenie negatywnego działania kolorów

W celu zrównoważenia negatywnego skutków działania kolorów, warto je ze sobą łączyć, tak aby harmonicznie upiększały wnętrze, a zarazem oferowały mieszkańcom domu jedynie to, co mają w sobie najlepsze. Jak łączyć ze sobą barwy, tak aby do siebie pasowały i nie powodowały bałaganu? Łącz ze sobą kolory:

  • monochromatyczne – odcienie tego samego koloru,
  • pokrewne – takie, które ze sobą sąsiadują na kole barw,
  • uzupełniające – takie, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw.

Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć przestrzenią doskonale dopasowaną do Twoich potrzeb, zachwycającą wizualnie, a zarazem zaprojektowaną zgodnie z dobrym smakiem.