Możliwość zbudowania swoich własnych czterech kątków dla wielu osób jest spełnieniem marzeń i bardzo zależy im na zrobieniu wszystkiego po swojemu. Przeglądając projekty domów jednorodzinnych można wpaść w zachwyt lub zniecierpliwienie, w zależności od naszych oczekiwań i planów, jednak wybór nie powinien być podejmowany impulsywnie. Przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które być może rozwieją wiele Waszych wątpliwości – na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Zagospodarowanie przestrzenne

Na pierwszym miejscu, czy tego chcemy czy nie, zawsze będzie administracja i odgórne ustalenia, które znajdziecie Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument uwzględnia takie parametry jak szerokość budynku, jego wysokość, liczbę dopuszczalnych kondygnacji, a w przypadku bardzo spójnej zabudowy w okolicy – nawet kolor elewacji czy styl budynku. Jednak ze względu na to, że raczej nie planujemy postawienia domu jednorodzinnego w centrum Warszawy, nie powinniśmy się obawiać – nie będą to aż tak daleko idące restrykcje. Ogólnie mówiąc, chodzi o to by nasz budynek nie wyróżniał się drastycznie w okolicznej zabudowie ani nie przeszkadzał przyszłym sąsiadom – np. poprzez zacienienie całej działki lub okien sąsiadów..

Rozmiary budynku, a rozmiary działki

Chociaż brzmi to jako coś oczywistego, lepiej się upewnić, że projekt, który się nam podoba zmieści się na naszej działce, zostawiając przy tym “margines” w postaci funkcjonalnego ogrodu – jeśli oczywiście mamy takie życzenie. Chociaż jeśli już planujemy postawić budynek jednorodzinny, wolna przestrzeń na podwórku będzie ogromną zaletą – dzieci będą miały możliwość bezpiecznej zabawy, dorośli miejsce na grille, imprezy na świeżym powietrzu lub sadzenie pomidorów – do wyboru do koloru!

Nasze preferencje i budżet

No i w końcu najprzyjemniejsza część, czyli spojrzenie na projekty domów przez pryzmat naszych oczekiwań względem przestrzeni mieszkalnej. To na tym etapie wybieramy liczbę oraz rozkład pomieszczeń, które dadzą komfort całej rodzinie, rozmiary kuchni, liczbę okien czy rodzaj elewacji. Kluczowy bywa też szacowany koszt budowy domu jednorodzinnego, ale też koszty jego utrzymania i eksploatacji. Lepiej pod tym względem wychodzą nowoczesne, energooszczędne budynki. Taniej też jest wybrać gotowy projekt z portfolio firmy niż wykonać go na indywidualne zamówienie.